Close

Dámská kožená peněženka – proč si vysloužila titul královny mezi peněženkami

Velká dámská kožená peněženka vás vydrží reprezentovat celé roky. Nebude po chvíli nošení vypadat ošoupaně. Nezačne se po roce loupat nebo dokonce párat. Peněženka z pravé kůže při troše údržby bude vaší dlouholetou společnicí, za kterou se nebudete muset nikdy stydět.

A to se o spoustě jiných rozhodně tvrdit nedá.

Možná to sami znáte. Když se rozhlédnete kolem sebe, třeba cestou do práce, uvidíte spoustu vymóděných žen s olupující se kabelkou na rameni. Zejména uši kabelek bývají nejnáchylnější k nejrůznějšímu olupování. Brrr…

oprýskaná koženka na kabelce

Právě to se ale dříve nebo později stane pokaždé, pokud nejsou módní doplňky vyrobeny z kvalitního materiálu, jakým je pravá kůže. I s peněženkou totiž manipulujeme často několikrát denně a její nejnamáhanější části mají rovněž sklon různě se trhat či praskat.

Kdo chce ukazovat olupující se peněženku?

Také nesnášíte, když se vaše peněženka začne loupat? Připadáte si pak trapně pokaždé, když ji musíte v tomto stavu vytahovat? Pokud nechcete nosit otrhanou peněženku, což věřím, že nechcete, máte vlastně pouze dvě možnosti:

 1. Jakmile vaše peněženka začne jevit známky opotřebení, vyměnit ji za novější kousek. To se hodí hlavně tehdy, pokud berete svoji peněženku jako stylový módní doplněk a vlastně se po čase rádi pochlubíte s novým modelem.
 2. Anebo byste při výběru peněženky měli důkladnou pozornost věnovat materiálu, ze kterého je vyrobená. Vyhnout se kožence a pořídit si peněženku z pravé kůže se vyplatí těm z vás, které naopak hledají peněženku, jež je schopná sloužit vám celá léta a přitom nebude otrhaná ani nepopraská.

modrá velká dámská kožená peněženka Lagen

Výhody pravé dámské kožené peněženky

Pozitiva už nastínil první odstavec, ale stojí za to si je připomenout:

 • Je velmi odolná.
 • Vydrží celé roky a při troše péče zraje do krásy.
 • Poskytuje bezkonkurenční kvalitu materiálu.
 • Každý kus je od přírody jedinečný.
 • Je to zároveň praktická i luxusní peněženka, což je neobyčejná a pro spoustu pracujících žen také žádaná kombinace.

Pravá kůže (nebo-li useň) je jako materiál mnohem dražší než různé její napodobeniny. Proto se při koupi neznámé, neprověřené značky hodí umět pravou kůži rozeznat od umělé a nenaletět obchodníkovi, který ohledně použitého materiálu záměrně mlží.

logo-znacky-lagen♥ Tip: Sáhněte po prověřené značce, jakou je například Lagen – český výrobce kožené galanterie. Lagen je členem České obuvnické a kožedělné asociace a ruční výrobě peněženek se ve Zlíně věnuje už od roku 1997. Lagen představuje cenově dostupnou, kvalitní značku pravých kožených výrobků.

 

Podle jakých vlastností poznáte pravou koženkou peněženku? A jak tyto vlastnosti kůže přispívají k tomu, že peněženka skvěle vypadá i po několika letech?

Jak poznáte peněženku z pravé kůže

Přírodní kůže je kůže z opravdových zvířat. Proto žádné dvě kůže nemohou být stejné a nemohou být stejné ani žádné dvě kožené peněženky. Vždy dostanete naprosto originální výrobek.

Všímejte si texturu kůže – na pravé kůži by měly být vidět drobné rozdíly v barevném odstínu, drobné vrásky a jizvičky a celkově nerovnoměrná kresba. Jde o charakteristické znaky tohoto přírodního materiálu. Nejsou tedy vadou, ale naopak součástí výjimečných vlastností kožených výrobků.

Dokonalý či nedokonalý vzhled peněženky?

Pokud materiál propagovaný jako pravá kůže vypadá až příliš úhledně a jednotně, je to rozhodně více než podezřelé.

Typické vlastnosti kůže si můžete povšimnout třeba na této vínové peněžence Lagen. I přesto, že obrázek peněženky není zrovna nejdetailnější, už takto z dálky je patrná nerovnoměrná kresba a vrásky značící pravý kožený výrobek.

dámská vínová kožená peněženka Lagen

Samozřejmě mnozí nepoctiví obchodníci se snaží záměrně co nejvíce vzhled syntetické/umělé kůže přiblížit kůži pravé. To opět znesnadňuje jejich rozpoznávání. Pravá kůže je ovšem nesrovnatelně kvalitnější, odolnější a trvanlivější.

Není proto divu, že když se někdo nechá nachytat, bude akorát naštvaný a zklamaný.

Jak ještě může vypadat pravá kůže

 • Pravou kůži můžete také poznat podle hrubšího, nepravidelnějšího tvaru okrajů, zatímco zboží z umělé kůže mívá perfektně uhlazené okraje.
 • Pravá dámská kožená peněženka by na povrchu měla mít nerovnoměrné a různě veliké póry. Na peněžence z umělé kůže budou póry tvořit konzistentní vzor.

I pravá kůže může být samozřejmě upravená. Výrobce může vytvořit klidně lesklý zvířecí vzor, jako vidíte na této kožené peněžence Lagen. Lakovaná kůže vydrží zcela jako nová i po několika letech.

dámská černá kožená peněženka Lagen zvířecí vzor

To, že má kůže póry, znamená, že jde o materiál, který potřebuje dýchat. Dokáže také přijímat vlhkost i nečistoty. Je také dostatečně ohebný.

Ovšem pozor. Všechny tyto vlastnosti přispívají k tomu, že kožené výrobky mohou bezvadně sloužit řadu let a vypadat přitom stále skvěle. Na druhou strany tyto vlastnosti mohou být i nežádoucí, pokud se ke kožené peněžence nebudete chovat hezky.

Co to znamená? Pojďme si představit další důležitá specifika kožených výrobků a na co pamatovat, chcete-li co nejdéle prodloužit životnost své kožené krásky.

Několik rad pro hrdou majitelku kožené peněženky

Aby se naplno mohly projevit její skvělé vlastnosti, vyžaduje pravá kůže obezřetnější zacházení.

Poctivý výrobce na to samozřejmě zákazníka také upozorní a dodá mu spolu s výrobkem nejdůležitější informace, jak o koženou peněženku co nejlépe pečovat nebo čemu se zcela vyhnout. Je to důležité, protože pokud něco sami pokazíte, prodejce vám zamítne reklamaci.

Například výrobce Lagen dává k dispozici prodejcům jeho peněženek tyto základní instrukce, se kterými se tak zákazníci mohou seznámit ještě před koupí.

jak pečovat o peněženky Lagen

Není to ovšem tak, že třeba o výrobky z koženky není nutné nijak pečovat. I zde existuje několik rad, kterými je dobré se řídit. A tak pokud u výrobku naleznete určitá poučení o správné péči, automaticky to neznamená záruku, že jde o výrobek z pravé kůže.

4 tipy jak pečovat o koženou peněženku

čištění vlhkým hadremNelekejte se. Základní péče o kůži je velice jednoduchá. Stačí vám čistý, navlhčený hadřík, kterým peněženku čas od času přetřete.

Pokud dojde k nějaké mimořádné situaci, mohly by se vám hodit tyto tipy:

1. Vybírejte obezřetně, čím peněženku natíráte

Chcete-li svoji peněženku přece jen hýčkat o něco více, dají se pořídit různé pečující přípravky. Pozor ovšem, abyste nepodlehli pokušení a nepoužili na svoji peněženku krém nebo nějaký přípravek na boty. Peněženka je na rozdíl od obuvi jemným galanterním výrobkem a mohlo by ji to nenávratně poškodit.

Na jemnou kůži peněženek, opasků a i rukavic lze použít Collonil Nifelt. Je dostatečně prodyšný a dovolí ošetřené kůži dýchat, což je pro přírodní kožený materiál důležité.

Useň časem a intenzitou používání ztrácí přirozenou vlhkost, kolagenová vlákna svou měkkost a pružnost. Speciální pečující přípravek po přeleštění sjednocuje barvu kůže a eliminuje mechanická poškození jakou jsou škrábance či oděry.

2. Peněženku nepřetěžujte, ztratí tvar

Jelikož je kůže přírodní materiál, potřebuje nejen dýchat, ale je také velmi flexibilní a odolná. To jsou báječné vlastnosti, díky nimž vám peněženka bude dlouho sloužit pokud …

…pokud se nestane něco, díky čemuž peněženka navždy změní svůj tvar. Kůže se natahuje, a pokud budete peněženku přecpávat, kůže se natáhne natolik, že už se nevrátí zpět. Zvlášť znatelný je tento efekt, pokud přecpete svoji peněženku a ta se vám namočí.

dámská fialová kožená peněženka na zip

3. Mokrou peněženku nenechávejte schnout na topení

Peněženku nosíme obvykle ukrytou někde v kabelce, batohu či v kapse. Je tedy v mnohem větším bezpečí před útokem dešťových kapek, než třeba boty nebo kožená kabelka. Pokud se přece jen nějakým způsobem namočí (ať už dešťovou nebo jinou vodou):

 • sušte peněženku pozvolna
 • nechte ji při pokojové teplotě
 • nefénujte ji
 • nenechávejte ji schnout na topení.
 • lehce navlhčete celou plochu peněženky rozprašovačem a nechte ji pomalu schnout v nenásilně rozevřeném tvaru.

Vysušenou peněženku poté můžete ještě pro jistotu ošetřit jemným přípravkem na galanterní kožené zboží.

4. Zapomeňte na násilné metody čištění

Peněženka se ušpinila? Nezkoušejte žádné speciální metody. Prostě ji jen vyčistěte navlhčeným hadříkem bez mýdla či jiného čističe. Pokud se peněženka umastila, můžete skvrnu posypat magneziem nebo křídou a nechtat 24 hodin působit.

A titul královny peněženek získává…

Právě péče o kožený výrobek nám umožňuje naplno využít báječné vlastnosti tohoto materiálu. Vlastnosti, kterým žádný jiný materiál konkurovat nemůže.

Zatímco pánovépraví gentlemani většinou jasně volí peněženku z pravé kůže, na dámy útočí z dílen světových módních značek tolik krásných designů, že není vůbec těžké nechat se některým z nich zlákat. Bez ohledu na to, z jakého materiálu je daná peněženka vyrobená.

Není na tom ale nic špatného, pokud si za svojí volbou stojíte.

Nicméně i dámské peněženky kožené umí nabídnout oku lahodící zpracování. Podle mého výzkumu je vlastně vůbec nejžádanější peněženkou velká dámská červená kožená peněženka. A ta se tak právem stává královnou všech peněženek. Co říkáte třeba na tuto?

velká dámská kožená peněženka červená

Kožená peněženka bude pro vás správnou volbou, pokud oceníte:

 • odolnost
 • nadčasovost
 • od přírody jedinečný vzhled
 • dlouhotrvající kvalitu

<!–Kupte si koženou peněženku za výhodnou cenu ➡  –>

 

Dámská kožená peněženka – proč si vysloužila titul královny mezi peněženkami
4.8 (95.74%) 47 votes

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *