Close

Jak vybrat peněženku – neudělejte 6 nejčastějších chyb

Nová peněženka by se vážně docela hodila. Ta stávající je už na odpis, a tak myslíte, že vaši pozornost si už zkrátka nezaslouží.

To ale může být velký omyl. Zjistěte proč a vyvarujte se unáhlenému nákupu nového kousku, kterého budete brzy litovat.

Módní doplněk nebo praktická pomůcka?

Smyslem tohoto magazínu je sice upozornit na to, že i peněženky jsou důležitým módním doplňkem. To ale neznamená, že byste si peněženku měli vybírat jen podle vzhledu. Přece jen jde i o poměrně praktickou pomůcku. Využívat ji budete často i několikrát denně.

Unáhlený výběr by vás proto mohl rychle mrzet. Připomeňte si, co vše je dobré zvážit, abyste nevybrali špatně a z nové peněženky mohli mít opravdu radost.

Poslední rozloučení s vaší starou peněženkou

Ještě než si definitivně vyberete peněženku novou, zamyslete se nad tím, jak využíváte tu současnou. Používání peněženky je často natolik automatická činnost, že o ní obvykle nikdo nepřemýšlí. Maximálně vás před placením napadne: „Kde mám peněženku?” a po zaplacení zase přemýšlíte, kam ji do přeplněné tašky vmáčknout.

Ale možná, že jsou nějaké věci, které vás na vaší současné peněžence štvou. Manipuluje se s ní dobře? Nerozevírá se zapínání? Neřešíte často problém, kam s penězi, protože vaši stávající peněženku si prostě na určité akce s sebou brát nechcete?

I peněženku vybírejte zodpovědně

Ani při výběru nového partnera si určitě nepřejete, aby měl stejné špatné vlastnosti jako ten předchozí. Vezměte si kousek papíru nebo otevřete prázdný dokument ve vašem počítači a nejprve si zapište pár poznámek, jaká by Vaše peněženka neměla být.

žena píše na papír poznámky

A jaká by měla být?

Určitě nezapomeňte zvážit následujících šest bodů:

1. Na velikosti záleží: velká versus malá peněženka

Pokud pokukujete po velké peněžence a dosud vám společnost dělala menší peněženka nebo naopak chcete přejít z velké peněženky na malou, zbystřete. Každý typ má své výhody a nevýhody.

Líbí se Vám krásné velké peněženky? Velká peněženka je méně skladná, nemusí se Vám tak třeba vejít do kapsy kabátu. A vůbec vám může všemožně překážet.

Malá peněženka tyto problémy sice zmírní, přesto ale řada žen dává jednoznačně přednost velké peněžence. Více na toto téma v reportáži Dvě nesmiřitelné soupeřky: malá versus velká peněženka.

dámská kožená peněženka Lagen

Velká dámská kožená peněženka Lagen (dlouhá 18,5 cm)

Krásná dlouhá peněženka splňuje dokonale definici vkusného módního doplňku. Kromě toho poskytuje dostatečný prostor pro nejrůznější karty, lístečky a drobné. Ale především v ní zůstávají bankovky krásně uhlazené a nepomačkané.

2. Nejpraktičtější je peněženka na zip, je ale i nejhezčí?

Zapínání na zip je díky své praktičnosti velmi oblíbené. Na druhou stranu ne každému se toto praktické řešení líbí. Skoro každou peněženku udělá zapínání na zip méně elegantní, než by byla její verze bez zipu.

Srovnejte dvě červené peněženky Lagen: předchozí obrázek versus tato peněženka se zapínáním na zip. Která bude vaší favoritkou?

dámská kožená peněženka Lagen na zip

I dámská červená kožená peněženka Lagen se zvířecím vzorem a zapínáním na zip má něco do sebe

Na druhou stranu nic vás tak spolehlivě nezachrání jako zapínání na zip, pokud se neumíte systematicky zbavovat drobných. Různé patenty a cvoky často při velkém množství drobných mincí nestačí. Mince můžete začít trousit v kabelce, ve frontě u pokladny a prostě všude, kde nechcete.

Pokud nevyberete kvalitní peněženku, velké množství mincí může některé druhy zapínání úplně odrovnat. Takže budete brzy vybírat novou peněženku znovu.

3. Předejděte problémům s mincemi

kalkulačka a hodně drobných

Někdy nepotřebujete kalkulačku, abyste zjistili, že máte opravdu hodně drobných.

S předchozím bodem velmi souvisí tento: dejte pozor, zda vámi vyhlídnutá peněženka má vůbec nějakou přihrádku na mince. Zejména u pánských peněženek je trendem posledních let, že některé modely peněženek kapsičku na drobné vůbec neobsahují.

Nákup peněženky bez kapsy na mince tedy dostatečně zvažte. Buď budete nechávat v obchodech spropitné nebo mince nosit v samostatném mincovníku. Obojí je hodně o zvyku a ne každý si zvykne.

4. Odhalte veškerá tajemství skrytá ve vaší peněžence

Peníze, tedy bankovky a mince, nejsou to jediné, co kdo v peněžence nosí. Někdo má ve své peněžence doslova maličký odpadkový koš se spoustou lístečků a prošlých kupónů.

Pozor! Některé peněženky mají tak důmyslně ukryté kapsičky, že do nich můžete něco uložit, a pak to tam na dlouhá léta zapomenout. Já jsem takto například po několika letech našla ve své peněžence průkazové fotografie, které jsem si kdysi nechala dělat, ale pak se mi někam zatoulaly. Samozřejmě po celou dobu byly v peněžence.

Vezměte si tedy svou současnou peněženku a raději ji podrobně prozkoumejte, než ji vyhodíte s něčím, co by vás mohlo mrzet. Při tomto průzkumu si zaznamenejte, co všechno a v jakém množství jste v peněžence zvyklí nosit. Můžou to být skutečně rozmanité věci.

příliš přeplněná peněženka

Přeplněná peněženka, která ani nejde zavřít: to je to, co určitě nechcete

Sepište si, jaké věci obsahuje vaše peněženka, respektive co je důležité, aby obsahovala, a podle toho zauvažujte, které přihrádky a kolik minimálně budete potřebovat.

 • bankovky složené, přehnuté
 • bankovky rozložené
 • mince
 • peníze cizí měny
 • platební karty
 • doklady (zejména občanský průkaz, kartička zdravotní pojišťovny, řidičský průkaz)
 • jízdenky, dopravní průkazky a předplacené karty dopravního podniku
 • klubové kartičky
 • identifikační karty, např. do práce
 • slevové kupóny
 • seznamy s úkoly, nákupní seznamy aj.
 • fotky blízkých
 • stvrzenky, účtenky
 • objednací kartičky k lékaři
 • různé amulety, přívěšky či ozdoby pro štěstí či hojnost
 • vizitky

Tip: Nosíte v peněžence fotografie? Pak by jí asi neměla chybět přihrádka s průhlednou fólií.

dámská peněženka Guess s průhlednou fólií

Peněženka Guess Juliet Slim Clutch – stylová, ale také se spoustou užitečných přihrádek

5. Kam si dneska vyrazíme aneb hurá na výlet se sportovní peněženkou

Peníze potřebujete takřka na každém kroku. Ne vždy ale může být praktické nosit všude  jednu a tu samou peněženku.

Střídat na běžné, denní nošení více peněženek a obsah přendávat z jedné do druhé, je přijatelné spíš jen pro ty, kteří propadají kouzlu peněženek tak, jak někdo ulítává na botách či  kabelkách. Ostatní volí o poznání pohodlnější přístup.

I tak se občas hodí mít kromě jedné peněženky pro běžné, denní nošení, také další peněženky pro specifické aktivity. Obvykle jde o menší, skladné peněženky pro zvláštní příležitosti, jako jsou:

 • plesy a večírky,
 • sportovní aktivity a výlety,
 • festivaly a vesnické zábavy.

Sportovní peněženka Dakine Vert Rail

Peněženka Dakine Vert Rail představuje typickou sportovní peněženku

Kdo častěji cestuje do zahraničí, může mu vyhovovat mít jednu peněženku pro domácí zemi a druhou na cizí měnu. Podnikatelé nakupující v hotovosti zase mohou oddělovat své soukromé peníze od těch firemních.

 

Cestovní peněženka Dakine

Tip: Dnes seženete i peněženky přímo uzpůsobené na vaše cestování. Jednou z nich je cestovní peněženka od značky Dakine

6. Značková peněženka vás nezachrání, nemáte-li žádný vkus

S peněženkou je to stejné jako s kabelkou.

I když i sladěnost kabelky se zbytkem outfitu někteří nepokrytě ignorují.

Určité značky peněženek jsou striktně věrné specifickému stylu. Často je to ovšem tak, že pro značku je charakteristický určitý styl (např. sportovní či hravý), ale v rámci něj tvoří občas i odlišné modely.

Můžete si tak třeba myslet, že nablýskaný vzhled peněženky Guess nebude nic pro vás, i tak vás ale značka může překvapit modely, které jsou velmi decentní nebo v přírodních tónech.

Pokud tedy vyloženě nemáte své milované a nenáviděné značky, řiďte se v první řadě stylem konkrétní peněženky.

Preferujete-li spíše sportovní styl, bude luxusní a elegantní peněženka ve vašich rukou vypadat trochu směšně. Naopak elegantní kostýmek a skejťácká, byť drahá a značková peněženka, taky nejdou moc dohromady.

 

Tip: Některé peněženky mají univerzálnější vzhled než jiné. Třeba  některé dámské peněženky Dakine můžete určitě nosit nejen ve sportovní tašce

Dámská sportovní peněženka Dakine Annie Ellie

Možná se vám teď zdá, že vybrat správnou peněženku je docela věda. Tak to ale určitě není. Stačí si jen ujasnit, co chcete a potřebujete. A při výběru to mít na paměti.

Když už teď víte, čemu věnovat pozornost, jste připraveni vybrat si správně.

Tak s chutí do toho.

 

Jak vybrat peněženku – neudělejte 6 nejčastějších chyb
3.5 (70%) 2 votes

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *